Historia lalki Barbie od jej debiutu, aż do dziś

Lalka Barbie zadebiutowała na nowojorskich targach zabawek 9 marca 1959 roku i tą datę oznacza się jako jej narodziny. Lalka pod oficjalną nazwą Barbara Milicent Roberts do historii przeszła jako słynna lalka Barbie. Rok wcześniej stworzyła ją amerykańska bizneswoman z polskimi korzeniami.

W tym czasie na rynku były dostępne lalki przypominające niemowlęta, dlatego wspólnie z mężem zabrali się za stworzenie lalki jako dorosłej postaci.

Pierwsza lalka Barbie

Była odwzorowaniem niemieckiej lalki przeznaczonej dla dorosłych użytkowników o kobiecych kształtach. Pierwsze lalki Barbie miały twarz nastolatki, a ciało dorosłej kobiety.

Pierwsza lalka była ubrana w strój kąpielowy w czarno-białe paski. Uczesana była w kucyk, dostępna była blondynka i brunetka.

Kolejnym krokiem była kolekcja ubrań dla lalki Barbie. Początkowo były produkowane w Japonii wraz z dodatkami, a jej sprzedaż w pierwszym roku sięgnęła 350 tysięcy sztuk.

Jak zmieniały się lalki na przestrzeni wieków?

Pierwsze lalki miały jasną karnację, a włosy blond lub ciemne. Dziś do wyboru jest ponad 40 różnych narodowości lalek, w tym także ciemne karnacje. Zmieniały się także uczesania z klasycznego kucyka poprzez loki, koki i warkocze. Niektóre lalki mają nawet krótkie włosy.

W roku 2000 Barbie otrzymała pępek.

Następnie lalka otrzymała rodzinę i przyjaciół, a potem samochody i domy. Garderoba Barbie też uległa odmianie, gdyż teraz można kupić ubrania i dodatki właściwie na każda okazję i porę roku.

Dwa lata po Barbie urodził się Ken. Wspólnie z lalką Barbie stworzyli najpopularniejsza parę na świecie.

Kim jest teraz lalka Barbie

Na początku lalka była nastolatką, dziś są dostępne lalki wykonujące różne zawody. Lalka lekarka, nauczycielka, astronautka, sekretarka, a nawet lalka prezydent. Jest to przesłanie dla małych dziewczynek, że w życiu mogą zostać kim tylko chcą.

Dla lalek Barbie wyprodukowano właściwie wszystko co otacza nas w codziennym życiu. Meble, kosmetyki, samochody, domy i ich wyposażenie. Dziewczynki mogą bawić się w prawdziwe życie. Ich wyobraźnia jest każdego dnia pobudzana przez coraz to nowe sytuacje i przygody jakie wymyślają dla swoich lalek.